Blog
Polityka transportowa w UE
Polityka transportu w Unii Europejskiej stymuluje gospodarkę, ponieważ wspiera budowanie nowoczesnej sieci infrastruktury, która zapewnia bezpieczniejsze i szybsze podróżowanie. Transport ma także ogromne znaczenie dla swobodnego przepływu osób, towarów i usług. Wprowadzenie innowacyjnych środków transportu odegrało ważną rolę w osiągnięciu unijnych celów związanych z klimatem i energetyką. Jakie są podstawowe założenia polityki transportowej w Unii Europejskiej?
Czym jest pilotaż transportu ponadgabarytowego?
Transport ponadgabarytowy to szczególnie trudne przewozy wymagające odpowiedniej wiedzy i doświadczenia. Obejmują również pilotaż, który jest niezbędny, gdy ładunek przekracza pewne normy. Czym jest pilotaż transportu ponadgabarytowego i jak jego realizacja wygląda od strony praktycznej?
Czym jest międzynarodowa umowa ADR?
ADR – pod tą nazwą kryje się europejska umowa, która obejmuje przewóz drogowy towarów niebezpiecznych. Do jej sporządzenia doszło w Genewie w 1957 roku, jej ratyfikacja w Polsce miała miejsce niemal 20 lat później, bo w 1975 roku.
Czym jest transport drobnicowy?
Nie każdy przedsiębiorca potrzebuje transportu na miarę wielkich 18 kołowych ciężarówek. Nie zawsze bowiem potrzeba wysłać transportem jakieś wielkie maszyny czy ogólnie produkty wielkogabarytowe.
Jakie są różnice między spedycją a transportem?
Określenia spedycji oraz transportu stosuje się zamiennie. Ponieważ oba terminy odnoszą się do przewożenia produktu, często są mylone. Nie słusznie. Dzisiaj odpowiemy sobie na pytanie, czym różni się transport od spedycji.
Bezpieczeństwo w transporcie w dobie COVID 19
Transport to chyba jedyna gałąź gospodarki, która w czasie trwania pandemii nie stanęła. Przewożenie towarów jest kluczowe dla bezpiecznego funkcjonowania społeczeństw. Nie oznacza to, że epidemia koronawirusa nie zmieniła oblicza transportu. Zapewnienie maksymalnego bezpieczeństwa osobom z nim związanym stało się niezwykle ważne, nie tylko dla kierowców, ale dla wszystkich, którzy uczestniczą w procesie dostaw, załadunków i rozładunków. Choć podróżowanie w celach turystycznych stało się niemożliwe, to właśnie transport pozostał wolną gałęzią gospodarki, a kierowcy ciężarówek, jako nieliczni przekraczają granicę jak dawniej, bez konieczności stania w korkach i odbywania kwarantanny.